Ne može se riješiti samo vježbama, već je potrebno koristiti manualne tehnike.
- Emmett tehnika
Što je KISS sindrom i ima li ga moja beba?
Ne može se riješiti samo vježbama, već je potrebno koristiti manualne tehnike.
Autor/i:
KISS sindrom je jedan neobičan naziv stanja koje, nažalost, nema velike veze s pusama, već dolazi od njemačke skraćenice za Kopfgelenk Induzierte Symmetrie Störung. Odnosi na dinamičku funkciju između zgloba baze lubanje s prvim i drugim vratnim kralješkom.
Ovo stanje predstavlja funkcionalnu blokadu u kraniocervikalnom zglobu ili blokadu između prva dva vratna kralješka.
U praksi se često dijagnosticira kao tortikolis ili spastično iskrivljeni vrat popraćen čestim i izrazito jakim plačem novorođenčeta.
Rizični faktori za pojavu KISS sindroma su porođajna trauma ili položaj u samoj maternici. Također je primijećena veća učestalost kod beba iz višeplodnih trudnoća, beba sa smanjenim intrauterinim kretanjem, beba rođenih uz korištenje mehaničkih pomagala (vakuum, kliješta) te kod beba s genetskom predispozicijom.
Simptomi se očituju u dominantnom, fiksiranom položaju glave novorođenčeta.
Glavni simptom je asimetričan položaj glave i vrata, gdje je vidljivo kako je glavica nagnuta u stranu ili prema iza.
Uz to se pojavljuje asimetričnan povišen tonusom mišića uz kralješnicu. Može se javiti i povišena taktilna preosjetljivost tog područja.
Novorođenče je često u položaju slova C.
Bebe zbog svega navedenog također često imaju teškoće sa:
Spontano kretanje novorođenčeta je slabije uz vidljivu dominantnu asimetriju glave, a novorođenče plače kao da ga boli pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti.
Kako će djetetu biti teško adekvatno razvojno nadograđivati aktivnosti u starijoj dobi se zbog asimetrije i kompenzacije u kretanju mogu javiti sekundarne komplikacije u vidu skolioza, te učestalih glavobolja i migrena.
Rano tretiranje KISS sindroma je od iznimne važnosti, no ne može riješiti bazičnim neurorazvojnim vježbama, već se tretira manualnim tehnikama kojima je cilj vratiti tijelo u simetriju.
Tehnika koje daje dobre rezultate kod djece s bilo kakvim vidom asimetrije (tortikolis, distoni sindrom, hipotonus, hipertonus) je svakako i Emmett tehnika.
Što se dijete prije uključi u fizioterapijski tretman to su i rezultati brži. Zbog tortikolisa se preporuča krenuti na Emmett već u dobi od 2. mjeseca starosti bebe. Tehnika je iznimno nježna i na bebama se provodi između 15 - 30 minuta, a veći rezultati su vidljivi već nakon nekoliko tretmana.
Saznaj sve nove informacije o našim uslugama, vježbicama i svemu onome što može pomoći tebi ili tvojem djetetu
Senzogym d.o.o, Sva prava pridržana. 2023.
Web razvio VinVin
i svaki ti tjedan pišemo o ranom razvoju :-)